Trójmiejska Grupa Testerska – #21 spotkanie

tgt 21 facebook event

Kiedy: środa, 3 października, godzina 18:00
Gdzie: Tryton Business House, ul. Jana z Kolna 11, Gdańsk
Bilety: rejestracja przez stronę Evenea.pl

Harmonogram spotkania:
18:00 – start
18:00 – 18:30 – prelekcja: Kasia Balcerzak „Nauka na błędach – root cause analysis w praktyce.”
18:30 – 18:45 – short talks, przerwa na pizzę i piwo
18:45 – 19:15 – prelekcja: Radosław Smilgin „Tester eksploracyjny, ostatni zawód na świecie.

 

„Nauka na błędach – root cause analysis w praktyce.” – Kasia Balcerzak, Quality Engineer w Spartez / Atlassian
W metodyce Agile zawsze podkreślana jest rola retrospektyw w procesie udoskonalania się zespołu. To retrospektywy pozwalają zespołowi wyciągać wnioski z poprzednich iteracji, znaleźć słabe strony i obszary konieczne do poprawy stabilności zespołu. Co iterację zespół znajduje czas, aby podsumować to, co wydarzyło się i wyznaczyć kierunek, w jakim będzie rozwijał się w kolejnym. Jednak co najczęściej dzieje się kiedy występuje incydent w produkcie?
Często zespół ogranicza się do wrzucenia na poprawki. Testerzy dopisują kolejne testy lub aby wykryć ponowne wystąpienie tego błędu. Jednak nadal nie wiadomo co spowodowało problem i jakie akcje należy wdrożyć, aby zaadresować przyczynę, aby podobnej klasy incydenty już nam się nie przytrafiły. To źródło może być odkryte poprzez wykorzystanie Root Cause Analysis. Ta analiza może być wykorzystana przez zespoły odpowiedzialne za jakość w taki sam sposób, w jaki zespoły deweloperskie wykorzystują retrospektywy.

W trakcie tej prezentacji chciałabym:
– Opowiedzieć jak może wyglądać root cause analysis dla przykładowego defektu.
– Dlaczego warto jest tworzyć osi czasu dla incydentu.
– Jakie są korzyści z root cause analysis.
– Jakie informacje możemy uzyskać z analizy.
– Jakie wnioski, i na ich podstawie akcje, możemy zaproponować, żeby uniknąć problemu w przyszłości.

 

„Tester eksploracyjny, ostatni zawód na świecie.” – Radosław Smilgin, testerzy.pl
Testowanie eksploracyjne jest najdoskonalszą formą testowania oprogramowania. Korzysta z ludzkiej inteligencji, niechęci do powtarzalnych czynności oraz zdolności do abstrakcyjnego myślenia. Eksploracja wymaga znacznie więcej wysiłku i umiejętności niż programowanie. Idąc tym tropem pokażę, że żyjemy w czasach, gdy w testowaniu rządzi głupota, a pragmatyczni testerzy decydują się na bezmyślne testowanie. Przyszłość należy jednak do nas!

 

Dołącz do grupy TGT na Facebooku: klik
Spotkania TGT odbywają się dzięki wsparciu portalu Testerzy.pl

 

O prelegentach:

 

Kasia Balcerzak, Quality Engineer w Spartez / Atlassian

Archeolog, specjalizujący się w odkrywaniu przeszłości aplikacji. Zawsze chętna do odkrywania skarbów skrytych w produktach. Swoje pierwsze kroki w testowaniu stawiała w Poznaniu. Obecnie wyemigrowała do Gdańska gdzie pomaga deweloperom w Spartezie w zapewnianiu stabilności dla klientów Enterprise.
Codziennie szuka nowych rzeczy do nauki i pomaga innym jako mówca i trener.

 

Radosław Smilgin, Testerzy.pl, właściciel, trener

Ekspert i konsultant w obszarze testowania i zapewnienia jakości oprogramowania. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego testowania. Swoje testerskie szlify zdobywał za granicą, pracując przy budowaniu i weryfikacji systemów krytycznych pod względem bezpieczeństwa. W swojej pracy łączy dwie testerskie szkoły – testowanie formalne i eksploracyjne. Jest pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw w Testowaniu Oprogramowania – TestingCup. Autor książki dla początkujących testerów – „Zawód Tester”. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w Internecie na portalu testerzy.pl oraz na wielu otwartych i zamkniętych wykładach w kraju i za granicą.