TGT 9 – podsumowanie spotkania

{
Functionality: budowanie społeczności testerskiej
Master process: 9. spotkanie TGT
Environment: kolorowe biuro Kainos
Additional info: mnóstwo zaciekawionych osób, piękna pogoda, smaczny catering, morze pytań
Tests performed: 14/04/2016 7 p.m., Tryton Business House
}

Dokładnie tak – w takim środowisku testowaliśmy trzy prezentacje na ostatnim spotkaniu Trójmiejskiej Grupy Testerskiej. Tym razem spotkaliśmy się przy okazji Dnia Otwartego w biurze Kainos Software. Nie spodziewaliśmy się aż tylu osób, aż tylu pytań i… aż tylu osób, które chciałyby z nami współpracować!

IMG_8074
Spotkanie jak zawsze otworzył Mateusz Radkiewicz, który zaprosił na prezentację Olgi Żądło. Olga, zainspirowana książką „Lessons learned in software testing”, postanowiła podzielić się z nami wnioskami z lektury i poprzeć je dodatkowo własnym doświadczeniem. Mocno podkreślała rolę testera, który powinien zarówno zadawać pytania developerom i nie odseparowywać się od nich, jak również dostarczać informację o jakości produktu do decyzji Product Ownera przed releasem.

IMG_8080

IMG_8081

IMG_8086
Kwestię roli testera kontynuowaliśmy także podczas Short Talka – Piotr Boho wystąpił z tematem „Scrum & Tester Role”. Punktem wyjścia dla prezentacji, było pytanie egzaminacyjne dotyczące roli testera w zespole SCRUMowym – 5 możliwości, w tym aż 2 odpowiedzi prawidłowe – tu zaczęliśmy mocno dyskutować o tym, jakie zadania naprawdę powinny stać przed testerem. Wydawać by się mogło, że tester w indiańskim narzeczu to „ten co znajduje bugi przed releasem”, tymczasem pracując w SCRUMie nie powinniśmy zapominać o odpowiedzialności Developerów (przez duże „d”).

IMG_8113
Po krótkiej przerwie przeszliśmy do mocno technicznej prezentacji Mateusza Jemiołkowskiego „Protractor – ng-przyjazne Selenium”. Dowiedzieliśmy kilku rzeczy o architekturze Protractora, lokatorach i mockowaniu serwera. Mateusz na przykładzie wcześniej przygotowanego sklepu z magicznymi składnikami na potiony, pokazał nam jak program działa w realu (tu musieliśmy zmierzyć się z problemem braku dodatkowej ręki do trzymania mikrofonu podczas pisania na laptopie).

IMG_8127

IMG_8131

IMG_8139
Po zakończeniu oficjalnej części TGT pozostaliśmy jeszcze przez jakiś czas w biurze, dyskutując i wymieniając się uwagami. Jeżeli uważacie, że jakiś temat byłby cenny do przedyskutowania w szerszym gronie, możecie go zaprezentować na kolejnym spotkaniu w formie Short Talka albo podrzucić go nam na kontakt@tgt.org.pl